Yozgat'ın Çapanoğlu Süleyman Bey'in Başçavuşu Halil Ağa'nın oğlu Ahmet Ağa tarafından 1825 yılında yaptırılan ve halk arasında "Yanan Hamam" olarak da bilinen tarihi Başçavuş Çifte Hamamı'nda restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere.

Yangından Sonra Yeniden Doğuyor

1978'li yıllarda hamamın kazan dairesinde çıkan yangın sonrası kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle "Yanan Hamam" adıyla anılan Başçavuş Çifte Hamamı, 199 yıllık tarihiyle Yozgat'ın önemli kültürel miraslarından biri. Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarıyla hamamın eski ihtişamına kavuşmasıOrijinal Mimariye Sadık Kalınarak Restorasyon

Orijinal mimarisine sadık kalınarak restore edilen hamam, kısa bir süre sonra hizmete açılacak. Valilik ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün alacağı ortak kararla hangi fonksiyonda kullanılacağı belirlenecek. Tarihi dokusuyla dikkat çeken Başçavuş Çifte Hamamı, Yozgat'ın kültürel ve turistik değerine de önemli bir katkı sunacak.

Yetkililerden Açıklamalar

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, Yozgat Belediye Başkanı Yardımcısı Serdar Açıkgöz ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek bilgi aldı.

"Türkiye'nin Su Tüketiminde Hedef: 2050'de 100 Litrenin Altı" "Türkiye'nin Su Tüketiminde Hedef: 2050'de 100 Litrenin Altı"

Vali Özkan: "Tarihi yapılar bir bir gün yüzüne çıkıyor. Bu eser inşallah çok yakın zamanda insanımızın hizmetine kavuşturulacak."

Vakıflar Bölge Müdürü Karaca: "Restore çalışmaları 11 milyon 500 bin TL'ye mal oldu. Önemli olanın tarihi yapının kurtuluşu olduğunu söyleyen Karaca, "Yine inşallah Sayın Valimizin de önderliğinde genel müdürlüğümüz ve valiliğimizin alacağı bir kararla fonksiyonu belli olacaktır."

Kaynak: iha