Talas Belediyesi tarafından düzenlenen Antika Pazarı, kıymetli ve tarihi ürünleri bir araya getirerek antika meraklılarıyla buluşturmaya devam ediyor. Pazarda dikkat çeken ürünlerden biri, 130 yıllık bir dikiş makinesi oldu. Koleksiyoncu İlker Karşılar, bu özel makina hakkında bilgi verdi.

Tarihi Dokusuyla Modern Konforu Buluşturan Bir Cennet Tarihi Dokusuyla Modern Konforu Buluşturan Bir Cennet

Karşılar, "Kapaklı eski bir dikiş makinası. Kapağı da orijinal. Eskiden genç kızlar, çeyizleri için bu dikiş makinasını tercih ederlerdi. Bu, o dönemden daha da eski. Zannediyorum ki bu makina üzerinde birçok elbise tamiri yapılmış. Sadece üzerinde bulunan taş boncuğu bile 80-100 senelik bir boncuk. Bu dikiş makinası yaklaşık olarak 130 yıllık bir ürün. Masasının tahtası hala orijinal duruyor. Babaannelerimizin annesinin çeyizi diyebiliriz. Bu makina, o dönemin esintilerini taşıyan keyifli ve eski bir ürün. Bunun eski olması nedeniyle de kendi koleksiyonumuza kattık ve burada sergiliyoruz. Seven olursa satışını da yaparız. Bu ürünün fiyatı 7 bin 500 TL. Ancak, bu esnaf fiyatımız. Koleksiyon veya müze için alanlar genellikle daha yüksek fiyatlar ödüyorlar. Biz burada esnaf fiyatıyla sunuyoruz." şeklinde konuştu.

Bu özel dikiş makinesi, sadece eski bir obje olmanın ötesinde, geçmişin izlerini taşıyan nadir antika parçalardan biri olarak dikkat çekiyor.