Kurumsallaşmış bir belediyeye doğru

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere Bodrum’da da hazırlıklar sürüyor. Aylar önce Belediye Başkanlığı adaylığını açıklayan ve saha çalışmalarına başlayan İYİ Parti adayı Mehmet Tosun, yıllardır Bodrumluların hasret kaldığı kurumsallaşmış belediye özlemini gidermek için kolları sıvadı. “Mehmet Tosun Bodrum’a İYİ gelecek” sloganı ile sahaya inen Tosun’un belediyecilik anlayışı ile büyük ilgi gördüğünü izliyoruz. Siyaset ahlakla birlikte olursa değer kazanır, gölgesiz ve tartışmasız bir başarıyı yakalar. Siyasi tarih böyle yazıyor. Liyakat, ilkesel ve ideolojik birliktelik göz ardı edilerek kiminle ve nasıl olursa olsun yenelim düşüncesi siyasi ahlaksızlıktır. Tosun’a baktığımızda siyaseti ahlakla bütünleştirdiğini de görebiliyoruz.

Halkın içine düştüğü bunalım ve ülkenin içine girdiği darboğazdan çıkması için ideolojik düzeyde somut projeler üretiyor, çare arıyor, çözüm olmaya çalışıyor. Farklılıklarını açık seçik ortaya koyabiliyor. Umut edileni gerçekleştirmek, olasılıkları görebilmek, bilinmeyeni bilinir kılmak için cesaret gerekiyor. Tosun, bu cesareti de gösteriyor.

CHP’nin kalesi olarak bilinen ve yıllardır da genellikle CHP’li belediyelerce yönetilen Bodrum’un kendisine yakışır bir belediyecilik hizmeti alıp almadığı hep tartışılmıştır. Bu nedenle “değişim şart” anlayışı bugün öne çıkıyor. Bu değişimi yapabilecek isim olarak da Mehmet Tosun adres gösteriliyor. Tosun, daha önce Konacık Belediye Başkanlığı dönemlerinde elde ettiği deneyim ve başarısını şimdi Bodrum Belediyesi için yapmaya çalışacak. Bunun için de son derece iddialı ve deneyimli bir ekiple çalışıyor. İyi belediyeciliğin temel taşı hiç kuşkusuz kurumsallaşmaktır. Hizmet verdiğin halk ve bu hizmeti birlikte bütünleştireceğin belediye çalışanları ve kaynakları yerinde ve ölçülü kullanabilmektir.

Bodrum Belediyesi’nin yıpranmış imajını kısa zamanda düzeltebilmek, iyi belediyecilikte öncü yapabilmek için deneyim ve kadro şarttır. Bugüne baktığımızda bu deneyim ve kadronun Mehmet Tosun’da olduğunu görmekteyiz. Nitekim, yapılan kamuoyu araştırmalarında da Bodrum halkının neredeyse % 50’nin üstü, Bodrum’u ayağa kaldırabilecek adayın Tosun olduğunu söylediğini görmekteyiz. Belediyecilikte saha çalışmaları, halk ile iç içe olmak, ortaya konulan projeleri eldeki kaynaklarla iyi kullanmak çok önemlidir. Geriye baktığımızda Kocacık’ı Bodrum’da örnek bir yapılaşmaya kavuşturan Mehmet Tosun’un seçilmesi durumunda Bodrum’u da örnek belediyecilikte öne çıkarabileceğini görmekteyiz.

Şunu özellikle vurgulayalım:

Mehmet Tosun, daha önce gösterdiği iyi ve kurumsallaşmış belediyecilikle, personelinin tamamına sahip çıkarak, halktan kopmayarak yer aldığı partisinin bile önüne çıkmış bir isimdir. Aynı zamanda parti gözetmeksizin eşit belediyecilik alanında hizmetlerine damga vurmuştur. Bugün, Bodrum halkı Tosun’u bağrına basıyor, ona sahip çıkıyor ve kurumsallaşmış belediyecilikte şans tanıyorsa bunda Tosun’un hizmet anlayışı öne çıkmaktadır. CHP kalesine gol atmak bu kaleyi ele geçirmek kolay olmayacak. Bu yazı CHP Belediye başkan adayı açıklanmadan önce kaleme alındı. Ancak şu kadarını da eklemeden geçmeyelim: Tosun, aylar önce sahaya çıkarak çok yol aldı. Bu saatten sonra CHP’li Belediye Başkan adayı nasıl bir çalışma yapar, nasıl bir proje ve inandırıcılık ortaya koyar bunu da görmemiz gerekiyor. AK Parti ile Dr. Tahir Ateş ve Halil İbrahim Kaynar’ın Demokrat Partisi de Bodrum için asılıyor. Her iki parti adayı CHP kanadından oy alamayacaklarına göre, Bodrum’da seçimlerin öyle kolay geçmeyeceğini de gösteriyor. HDP’nin Bodrum adayını çekmesini de buna ekleyelim. Bütün bunlar dengeleri değiştirebilir, unutulmasın.

Dikkat edin, Mehmet Tosun’un toplantıları da, seçim ofisi açılışları da bir miting havasında geçiyor. Bize göre bunlar Başkanlığa
giden yolun ayak sesleridir. Bu satırlar yazılıncaya kadar Tosun’un ipi göğüsleyebileceği izlenimini edindiğimizin altını çizelim.

YORUM EKLE