Sivas’ta tarım ve hayvancılık “Torku” Modeli ile kalkınacak

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas çiftçisinin yüzünü güldürecek önemli açıklamalarda bulundu. Tarımda farklı bir konsepte gideceklerini belirten Vali Ayhan, “Torku Modelinde olduğu gibi özellikle bütün finansal yapıları iyi olan kurumsal yapıları, güçlü olan birliklerle, bizimde valiliğimizin ve şirketin güçlü desteği, gerçek ve tüzel kişileri de sistem içine katma düşüncem var” dedi.

Sivas’ta  tarım ve hayvancılık “Torku” Modeli ile kalkınacak

SÜMEYRA DENİZ

Sivas Tarım Platformu toplantısı Vali Salih Ayhan’ın da katılımı ile gerçekleştirildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kütüphanesinde gerçekleştirilen Sivas Tarım Platformu toplantısına Vali Salih Ayhan, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya ve platform üyeleri  katıldı. Program İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız’ın açılış konuşması ile başladı. Yıldız konuşmasında “İl müdürlüğü olarak çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bakanlık olarak destekleme ödenen ödemelerimizin yaklaşık 180 milyonluk desteğin 160 milyon gibi bir kısım ödemesi yapıldı kalan kısmı da mart ayı sonuna kadar inşallah gerçekleşecek. Yine aynı zamanda hayvan sağlığı konusunda aşılamalarımız sahada yoğun bir şekilde devam ediyor. 31 Mart tarihi itibariyle de güncelleme çalışmalarımız devam edecek. Yine aynı zamanda DAP kapsamında hayvancılık desteklemelerimiz uygulama talimatı yayınlandı. DAP kapsamında ahır ve ağıl yapımı aynı zamanda da koç ve boğa alımıyla da ilgili hibe desteği müracaatlarımız 19 Nisan’a kadar devam edecek bu müracaatlar il müdürlüğümüze yapılacak. Yine aynı şekilde yüzde 50 bireysel sulama, tarla içi hizmetleri geliştirme projesi başvuruları 31 Mart tarihine kadar uzatıldı. Şu ana kadar 139 proje kabul ettik bu yaklaşık 3 milyon gibi bir desteğe karşılık geliyor inşallah ayın sonuna kadarda 200’ü geçmesini bekliyoruz. İnşallah 5 milyon gibi bir destek ilimize gelecektir.” İfadelerine yer verdi.

TARIMDA TORKU MODELİ

Sonrasında toplantıda; TKDK tarafından  İpard 2’nin 5.  çağrı bilgilendirmesi, Süt işleme Sivas il damızlık sığır yetiştiriciler birliği ve hassas tarım alanları coğrafi sistemleri proje sunumu gerçekleştirildi.Sunumlar sonrasında konuşan Vali Ayhan, tarımı geliştirmek adına desteklerini esirgemeyeceklerini kaydederek, “Genel anlamda tarım platformu Seyit Beyin sunumlarıi, TKDK’nın sunumları, projenin somutlaştırılması, bundan sonra da uygulama anlamında destek olacağız. Özellikle sütle ilgili konu, bunu öyle veya böyle şekilde yapacağımızı düşünmekteyim.  Sivas’ın ekonomisine ve tarımsal ekonomisine bir katkımız olacak.  Ben şimdi biraz bazı farklı platformlarda paylaşımda bulunuyorum. Tarımda farklı bir konsepte gideceğiz. Özellikle bütün finansal yapıları iyi olan kurumsal yapıları güçlü olan birliklerle bizimde valiliğimizin ve şirketin güçlü desteği gerçek ve tüzel kişileri de sistem içine katma düşüncem var. Güçlü bir yapı kurarak OSB’den de geniş bir alan yer tahsisi ile beraber tabiri caizse somutlaştırmak adına Torku modeli bir düşüncemiz var, arkadaşlar bunun AR-GE çalışmasını yapıyorlar. Bizim bölgenin ürün desenine, gerek ürettiği endüstriyel tarımsal ürünlere yönelik bir çalışma da yapılacak. Tabiri caizse sözleşmeli besicilik ve sözleşmeli üreticilik şeklinde olacak nedir? Patates örneği biz bunu üreteceğiz garantili alım ama biz bunu iç piyasada değil dış piyasaya satabilecek mekanizma kuracağız, bunun ilgi bir çalışma yapıyoruz” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 07:02

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER