Eskinin ihtiyacı şimdinin süs eşyası

Zamanın ihtiyaçları günümüzün süs eşyası haline geldi. Eski zamanlarda köylerde halı yerine kullanılan kilimler şimdilerde, çanta, yelek, cüzdan gibi süs eşyalarına dönüştürülüp satışa sunuluyor.

Eskinin ihtiyacı şimdinin süs eşyası

SÜMEYRA DENİZ

Sivas’ta 17 yıldır kilim işi ile uğraşan esnaf Ebubekir Demirkaya, Anadolu kadınının, duyguları ile nakşettiği ve her biri ayrı bir hikâye barındıran eski kilimlere yeniden hayat veriyor. Eski zamanlarda ihtiyaç için kullanılan kilimlerin şimdilerde süs eşyasına dönüştürülüp satışa sunulduğunu ifade eden Demirkaya, her ilmeği ayrı bir harf yerine geçen bazı zaman ayrılık ve aşkı, bazı zaman hüznü ve gamı anlatan eski kilimlerin dönüşüm sürecini anlattı. Demirkaya köylerden topladığı eski kilimleri, yeleğe, çantaya veya cüzdana dönüştürüyor. 17 yıldır kilim işi ile uğraştığını ifade eden Demirkaya, “ 17 senedir bu işi yapıyorum kilim işi eski kilimlere hayat veriyoruz. Satışa sunuyoruz kadınlar eskiden kilimlere hayatlarını dokurlarmış zamanında ihtiyaçtan dolayı yapmışlar o dönemin hanımları şimdi bize getiriyorlar bizde değerlendirmeye çalışıyoruz zaman zamanda biz köylere gidip eski kilimleri topluyoruz. Kilime ilk önce bakıyoruz kilimler bize bazen sakat olarak geliyor yani sakat derken işte bir tarafını güve yemiş veya eskimiş ona göre bakıyoruz ve çanta, yelek veya cüzdan ne olacağına karar veriyoruz ve değerlendirmeye çalışıyoruz. Bazen kendimiz dikiyoruz bazen biye yaptırıyoruz” dedi.

Köylerde artık eskisi gibi kilim dokunmadığını ifade eden Demirkaya, “Köylerde eskisi gibi kilim dokuması artık yok yeni dokuma var yeni dokuma kimyasalla boyanmış ipten yapılıyor ama eski dokumalarda köylü kadın örnek veriyorum turuncu rengi çıkartmak için portakalın kabuğunu kaynatıp o su ile ipi boyarmış, koyundan yünü alır o yünü eğirir onunla dokurmuş tamamen ihtiyaçtan dolayı. Şimdiki yeni kilimler genelde evimin parke rengi bu koltuk takımım bu bunlara uysun renk bu şekilde yapılıyor” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 04:27

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER